سرعت گزش زالو بر بدن

دلایل و راهکارهای مختلفی برای سرعت گزش زالو بر بدن وجود دارد که برخی از آنها را به شرح ذیل باستحضار می رساند :

۱ – مهمترین نکته که در سرعت زالو برای جذب موضع موثر است گرسنگی زالو می باشد . یعنی زالویی را که برای درمان استفاده می شود حتما باید دوره هضم غذا یعنی حدود دو الی سه ماه از آخرین تغذیه را گذرانده باشد و دارای چابکی وحرکت پیوسته در ظرف محتوی با آب باشد که حتی اگر با دست اقدام به خارج نمودن زالو از ظرف نگهداری آن را بکنید دست را رها  نکند . که عموما زالو های پرورشی به علت شناسنامه دار بودن و تحت کنترل بودن شرایط زیستی دارای گیرندگی عالی هستند ; ولی زالوهای صید شده از تالابهای شمالی کشور علاوه بر آلودگی بعضا سیر بوده و پزشکان را دچار مشکلات عدیده ای می نمایند .
۲ – بادکش نمودن موضع قبل از زالو درمانی تاثیر بسزایی در تجمع خون در بافت موردنظر می شود و زالو با توجه به اندام حسی قوی که در سر خود دارد گردش خون و گرمای حاصل از تجمع خون را متوجه شده و نسبت به گزیدن موضع اقدام می کند .
۳ – آرامش بیمار و عدم تحرکات اضافی و همچنین آرامش و رفتار مناسب پزشک با زالو در هنگام خروج از ظرف محتوی زالوها و قراردادن بر روی موضع تاثیر شگرفی بر سرعت عمل زالو دارد .
۴ – در افراد گرم مزاج زالو سریعتر از افراد سرد مزاج موضع را می گیرد .
۵ – با پنبه یا گاز که آغشته به آب است موضع مورد نظر را پاک کنید ( عرق و بوهای ناشی از بدن ازبین برود . مخصوصا در تابستان ) و محکم بمالید تا موضع سرخ شود . که با این روش موجب ایجاد گردش خون در محل مورد نظر و همچنین حرارت می شود که باعث تحریک زالو در دریافت موضع است .
۶ – روش دیگر جهت راحتی زالو درمانی این است که یک ساعت قبل از زالو درمانی زالوها را از آب خارج کرده و در ظرفی که بدون آب است قرارداده و ظرف محتوی زالو ها را در محیط تاریک ( مثلا زیر یک پلاستیک تیر ه ، یا داخل کوزه ، یا با انداختن پارچه روی آن را تاریک نماییم ) نگهداری کنید و پس از یک الی دو ساعت از زالو ها استفاده نماییم . که این کار باعث از بین رفتن لزجی پوست زالو نیز می شود و کار درمان را راحتتر می کند .
۷ – روش دیگر قراردادن زالو با آب به موضع مورد نظر است ، بدین صورت که زالو را در یک استکان کوچک قرارداده و تا نیمه استکان را از آب پر می کنیم و سپس استکان را به محل موضع قرارداده و سفت فشار می دهیم تا آب آن خارج نگردد ، در این حالت زالو پس از چند ثانیه نسبت به گزیدن موضع اقدام می کند .
۸ – روش دیگر زدن سوزن به محل مورد نظر و آمدن کمی خون از بدن و سپس قراردادن زالو بر موضع می باشد .
۹ – روش دیگری که برخی از پزشکان استفاده می کنند گذاشتن زالو به موضع و قراردادن یک گاز یا باند که با آب خیس شده بر روی زالو و فشردن آن است . البته در این روش زالو ممکن است کمی آن طرف تر از محل مورد نظر شمار را بگیرد .

۱۰ -روش دیگری که برخی از درمانگران از آن استفاده می نمایند گل روشور است که با استفاده از روشور موضع مورد نظر را می سایند تا مقداری از پوست مرده کنده شده و گردش خون در آن بالا رود و سپس زالو را بر روی موضع می گذارند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *