توصیه های پس از زالو درمانی

۱) تا ۴۸ ساعت موضع زالو درمانی با آب معمولی تماس نداشته باشد.
۲) موضع زالوھا به طور طبیعی ۸ تا ۱۶ ساعت خونریزی دارد و در صورت خونریزی عادی و ملایم نگران نباشید.
تحرک کمتر و حالت دراز کش سبب کاھش خونریزی می گردد .
۳) ۲۴ ساعت پس از زالو درمانی پانسمان را باز کنید و در صورت خونریزی ضماد گیاھی انعقاد را روی آن بگذارید برای رفع سریع جای نیش زالو از روغن بادام تلخ روی موضع استفاده کنید.

۴) گاه خارش موضعی زالو پس از ۲۴ ساعت شروع می شود و گاھی تا یک ھفته ادامه دارد و در صورت خارش محدود از روغن بنفشه یا روغن گشنیز یا روغن کافور استفاده کنید و در موضع زالو استعمال کنید . در موارد خارش شدید به مطب مراجعه کنید. البته خارش ھا معمولا از حساسیت حاصل می شود که توصیه می کنیم ازفرد زالو درمان بخواھید روی موضع نیش زالو بادکش بگذارد و و نیز پس از زالو درمانی از دم کرده و جوشانده ھای ضد حساسیت مانند شوید و گشنیز و مرزنجوش که با ھم جوشانده اید میل نمائید .و البته پختن گشنیز با شش گوسفند و جو ،غذای ضد حساسیت خوبی در کنار سایر روش ھای ضد حساسیت می باشد .

۵) پس از زالو درمانی تا ۲۴ ساعت مقاربت جنسی نداشته باشید.
۶) پس از زالو درمانی استراحت فیزیکی و بدنی و حتی استراحت فکری (پرھیز از تنش ، مطالعه ،تلویزیون ،مھمانی یا … ) توصیه می شود. (حدود ۸ ساعت )
۷) تا ۲۴ ساعت نمک ، تخم مرغ ، ماھی و ترشی جات و به طور کل سردی جات مصرف نشود.
۸) تماس سرما و آب سرد با موضع زالو سبب خارش شدید و تورم می گردد.(به ویژه در پائیز و زمستان)
۹) به طور کلی غذاھا و ادویه و میوه ھای بسیار گرم و بسیار سرد پس از زالو درمانی ممنوع و مضر می باشد.و بیش تر از غذاھای معتدل نظیر کرفس , جو , آبگوشت , گلابی , شیر برنج , قیمه , سیب , سوپ جو , سکنجبین , سرکه شیره و … باید استفاده کرد . البته شربت گلاب با عسل یا آب انار بعد از زالو درمانی خیلی مفید است .

۱۰) مصرف غذاھای سنگین , مقوی و چرب (مانند دل , جگر , قلوه و…) و پرخوری پس از زالو درمانی بسیار ضرر دارد.چون این مواد مولد خون غلیظ و کثیف ھستند و اثر زالو درمانی را به شدت کاھش می دھد.
۱۱) پس از زالو درمانی حتی المقدور کم تر سرپا بایستید و پیاده روی کم تر داشته باشید.
۱۲) خواب پس از زالو درمانی تا ۶ ساعت ممنوع است .به علت مزاج سرد خواب .
۱۳) مصرف غذاھای شور و حمام گرم پس از زالو درمانی جایز نیست( ھر ۸ ساعت یک لیوان شربت عسل تا ۳ روز )مصرف شربت عسل , آب انار و گلاب , مالت جو ، شربت زعفران و بیدمشک پس از زالو درمانی مفید است
۱۴) ندرتا پس از زالو درمانی عوارضی نظیر تب و تپش قلب , ازدیاد فشار خون , اضطراب , سردرد , سردی و لرزش بدن , رنگ پریدگی , تھوع و … پیش می آید که طبیب شما را راھنمایی خواھد کرد. (این عوارض موقت و مقطعی بوده و جای نگرانی ندارد)
۱۵) تا بیست و چھار ساعت پس از زالودرمانی مصرف تخم مرغ وغذاھای حاوی تخم مرغ ممنوع است.

۱۶) غذاھای بسیار تند و تیز وبسیار ترش و بسیار شیرین تا بیست و چھار ساعت ممنوع است.(ادویه وکتلت و…).
۱۷) در صورت عطش وخشکی دھان پس از زالودرمانی ماء الشعیر وشکر سرخ ھر ھشت ساعت میل شود.
۱۸) جھت جبران خون از دست رفته ۵شب ھر شب یک سیخ گوشت گوسفند کباب شده (بدون نان و برنج)خالی میل نمایید (بجای شام)با سماق ولیمو ترش وعسل میل شود کاملتر خواھد بود. شیره انگور نیز استفاده شود.
۱۹) زالو ھا وقتی از خونخواری سیر شوند خود به خود منطقه را رھا می کنند باید صبر کرد تا مقداری خونریزی ادامه یابد.
۲۰) به توصیه ی اغلب اطبای سنتی بھتر است با بادکش کردن موضع زالو درمانی مقدار بیشتری خون و مواد مضر را بیرون کشید.
۲۱) محل را با یک ماده ضدعفونی کننده مانند صاف شده دم کرده آویشن یا آب جوشیده ولرم شستشو داده , تمییز می کنیم و سپس پودر زردچوبه , خاکستر باقلا و… روی محل خونریزی (نیش زالوھا) می ریزیم .
۲۲) خونریزی بعد از افتادن زالوھا نقش مھمی در بیرون راندن کثافات خون دارد . بنابراین توصیه می کنیم که مانع ادامه خونریزی نشوید و ھیچ نوع نگرانی به خود راه ندھید چرا که پس از گردش آب دھان زالو در داخل رگ ھای بدن و حل کردن غلظت ھا و رسوبات دیواره ی رگھا , خون آلوده ی متاثر از بزاق دھان زالو به تدریج در طول چند ساعت از محل نیش زالو خارج می شود . سپس خونریزی به خود ی خود بسته شده و خون منعقد می شود.

۲۳) 💥در صورت بروز عفونت در محل زخم زالو که علامت آن با سفید و سرخ شدن دور زخم و دردناکی و ورم مشخص می شود داروی زیر را آماده و به کار برید:
تخم گشنیز , آویشن , گل ختمی از ھر کدام مساوی تھیه کنید و به گونه ای پودر کنید که از ریز ترین الک رد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *